buscarcheck-smallcheckchevron-down-smallchevron-downchevron-largechevron-leftchevron-rightchevron-smallchevron-up-circlecircle-arrowclockclose-smallclosecloud-lightcloud-raincloud-snowcloudcrown-lightcrowndelete-smalldownload-smallfacebookgift-cardsglobegoogleplusheart-filledheartinstagrammap-compassmap-markermenu-lightmenuminus-smallno-circle-arrowpeopleplus-mediumplus-smallrainsearchservice-airplaneservice-baby-careservice-cameraservice-carservice-cash-machineservice-chargingservice-coffeeservice-dogservice-e-autoservice-eatservice-first-aidservice-ice-creamservice-infoservice-kids-buggyservice-kids-playgroundservice-lockersservice-parkingservice-phoneservice-shopperservice-shuttle-busservice-suitcaseservice-trainservice-wardrobeservice-wc-menservice-wc-wheelchairservice-wc-women-menservice-wc-womenservice-wheelchairservice-wifishopping-taxisnowsun-cloud-lightsun-cloud-rainsun-cloudsuntax-freeTAX FREEShoppingticketstraintrash-mediumtwittervimeowishlist-facebookwishlist-googlepluswishlist-twitterwishlist-whatsappyoutubezoom
Please accept the cookies to add the item to wishlist.Dismiss
1
1 2 -2
Pi -1-3
So -0-2
Ni 0-3
Po -2-3
Wt -3-6

Naturalna klimatyzacja
Sąsiedztwo drzew tworzy korzystne warunki wokół naszych domów. Latem dają one przyjemny cień i ochładzają powietrze, a zimą zabezpieczają od wiatru i mrozu, pozwalając tym samym zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Efekt chłodzenia dużego drzewa odpowiada wydajności 5 klimatyzatorów pracujących 20 h na dobę.


Oczyszczanie powietrza
Drzewa absorbują gazy zanieczyszczające, tj.: tlenki azotu, ozon, amoniak, dwutlenek siarki. Drzewa również działają jak filtr, pochłaniają nieprzyjemne zapachy poprzez „uwięzienie” ich w liściach.
Uwalniają substancje lotne, które mają właściwości bakteriobójcze, poprawiają krążenie i oddychanie.

Schładzanie ulic
Drzewa chłodzą miasta nawet o 2 stopnie Celsjusza, zapewniając cień i wodę. Korony drzew chronią asfalt przed przegrzaniem i wydłużają jego trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.

Oszczędzanie wody
Ze względu na dostarczany cień woda powoli wyparowuje z niskiej roślinności. Drzewa potrzebują około 56 litrów wody na tydzień, aby przeżyć, a uwalniają około 700-1500 litrów.

Zapobieganie zanieczyszczeniu wody
Opady burzowe mogą być pełne zanieczyszczeń fosforem i azotu. Bez drzew woda deszczowa wpada do oceanów i wód bez filtrowania. Drzewa „łapią” opady i pozwalają wodzie wniknąć w ziemię, przedostając się do gleby. Dlatego zapobiegają zanieczyszczaniu wód gruntowych przez opady burzowe.

Zapewnienie schronisk dla dzikiej przyrody
Drzewa przyczyniają się również do zwiększenia różnorodności biologicznej. Stają się źródłem pożywienia i naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków. Drzewa są domami dla wielu ptaków, wiewiórek i pszczół, najpopularniejsze gatunki drzew-domów to dąb i jawor.

Odnawialne źródło energii
Jeśli drzewa zostaną potraktowane w sposób zrównoważony, mogą stać się doskonałym odnawialnym źródłem energii. Są proste w użyciu, istnieją w zasadzie od początku Ziemi i prawdopodobnie już zawsze będą istnieć. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu lasami, mogą stać się one doskonałym paliwem przyjaznym dla środowiska.

Wzmacnianie gleby
Drzewa są jednym z najlepszych partnerów w rolnictwie. Działają pozytywnie na kilka sposobów: zmniejszają erozję gleby, zwiększają jej płodność i utrzymują wilgoć. Opadłe liście drzew obniżają temperaturę gleby i zapobiegają nadmiernemu zawilgoceniu gleby. Rozkładające się liście opadające na ziemię zamieniają się w składniki odżywcze potrzebne do wzrostu drzewa i zapewniają rozwój mikroorganizmów.

Kontrola erozji
Deszcz i wiatr to dwie główne siły erozji. Drzewa rozbijają krople deszczu i osłabiają ich siłę, podczas gdy korzenie utrzymują glebę razem i chronią ją przed działaniem wiatru.

Ochrona przed hałasem
Drzewa i krzewy chronią przed hałasem, odpowiednio dobrane i posadzone mogą ograniczyć poziom hałasu o 50%. Tworzą naturalne ekrany dźwiękochłonne.

Proces transpiracji
Drzewa poprzez proces transpiracji (parowania wody z powierzchni liści) kształtują
mikroklimat.

Obniżanie poziom stresu, napięcia, przemocy i agresji

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz naszym klientom, którzy przyczynili się do zalesienia pobliskich okolic!


#bettershopping

Akcja organizowana we współpracy z dotlenieni.org 

Moja lista życzeń

Moja lista życzeń jest pusta