Naturalna klimatyzacja
Sąsiedztwo drzew tworzy korzystne warunki wokół naszych domów. Latem dają one przyjemny cień i ochładzają powietrze, a zimą zabezpieczają od wiatru i mrozu, pozwalając tym samym zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Efekt chłodzenia dużego drzewa odpowiada wydajności 5 klimatyzatorów pracujących 20 h na dobę.
Oczyszczanie powietrza
Drzewa absorbują gazy zanieczyszczające, tj.: tlenki azotu, ozon, amoniak, dwutlenek siarki. Drzewa również działają jak filtr, pochłaniają nieprzyjemne zapachy poprzez „uwięzienie” ich w liściach.
Uwalniają substancje lotne, które mają właściwości bakteriobójcze, poprawiają krążenie i oddychanie.
Schładzanie ulic
Drzewa chłodzą miasta nawet o 2 stopnie Celsjusza, zapewniając cień i wodę. Korony drzew chronią asfalt przed przegrzaniem i wydłużają jego trwałość z 7-10 lat do 20-25 lat.
Oszczędzanie wody
Ze względu na dostarczany cień woda powoli wyparowuje z niskiej roślinności. Drzewa potrzebują około 56 litrów wody na tydzień, aby przeżyć, a uwalniają około 700-1500 litrów.
Zapobieganie zanieczyszczeniu wody
Opady burzowe mogą być pełne zanieczyszczeń fosforem i azotu. Bez drzew woda deszczowa wpada do oceanów i wód bez filtrowania. Drzewa „łapią” opady i pozwalają wodzie wniknąć w ziemię, przedostając się do gleby. Dlatego zapobiegają zanieczyszczaniu wód gruntowych przez opady burzowe.
Zapewnienie schronisk dla dzikiej przyrody
Drzewa przyczyniają się również do zwiększenia różnorodności biologicznej. Stają się źródłem pożywienia i naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków. Drzewa są domami dla wielu ptaków, wiewiórek i pszczół, najpopularniejsze gatunki drzew-domów to dąb i jawor.
Odnawialne źródło energii
Jeśli drzewa zostaną potraktowane w sposób zrównoważony, mogą stać się doskonałym odnawialnym źródłem energii. Są proste w użyciu, istnieją w zasadzie od początku Ziemi i prawdopodobnie już zawsze będą istnieć. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu lasami, mogą stać się one doskonałym paliwem przyjaznym dla środowiska.
Wzmacnianie gleby
Drzewa są jednym z najlepszych partnerów w rolnictwie. Działają pozytywnie na kilka sposobów: zmniejszają erozję gleby, zwiększają jej płodność i utrzymują wilgoć. Opadłe liście drzew obniżają temperaturę gleby i zapobiegają nadmiernemu zawilgoceniu gleby. Rozkładające się liście opadające na ziemię zamieniają się w składniki odżywcze potrzebne do wzrostu drzewa i zapewniają rozwój mikroorganizmów.
Kontrola erozji
Deszcz i wiatr to dwie główne siły erozji. Drzewa rozbijają krople deszczu i osłabiają ich siłę, podczas gdy korzenie utrzymują glebę razem i chronią ją przed działaniem wiatru.
Ochrona przed hałasem
Drzewa i krzewy chronią przed hałasem, odpowiednio dobrane i posadzone mogą ograniczyć poziom hałasu o 50%. Tworzą naturalne ekrany dźwiękochłonne.
Proces transpiracji
Drzewa poprzez proces transpiracji (parowania wody z powierzchni liści) kształtują
mikroklimat.
Obniżanie poziom stresu, napięcia, przemocy i agresji